Пасивний дохід і техніка накопичення грошей

Пасивний дохід неможливий без головного навички. Ви скажете, що цей навик в тому, щоб заробити гроші? Ось ви і помилилися. Навіть якщо ви на місяць заробляєте грошей більше, ніж усі ваші друзі і знайомі разом узяті, але при цьому не вміє збирати гроші, не вмієте відкладати гроші, а головне - не володієте технікою накопичення грошей, то ваше вміння заробляти розіб'ється саме про відсутність цих навичок .

Думаю, як ви вже зрозуміли, сьогодні ми будемо вчитися відкладати гроші, освоювати навички накопичення грошей для того, щоб забезпечити в подальшому собі безбідне існування, чи то пак для придбання інвестицій і створення пасивного доходу. 

Зазвичай в книгах написано, що потрібно відкладати грошей 10% від заробітної плати на інвестиції. І багато хто навіть намагаються це зробити. Однак, навіть просто збирати гроші на меблі або автомобіль виходить в одного з трьох. Якщо ж мова заходить про те, щоб відкласти гроші на інвестиції для того, щоб надалі отримувати пасивний дохід, то тут зразкове співвідношення один до двадцяти. 
Основна причина в тому, що статті та книги про заощадження присвячуються в своїй основі переконання людей у тому, як корисно відкладати гроші. Гаразд, половина, що прочитали книгу чи статтю, згодні з тим, що відкладати корисно. І виникає питання, а як, власне, відкладати гроші? Тут і спотикаються основна кількість людей. 
Виявляється, прості поради не працюють на практиці для більшої частини населення. Це схоже на порад про те, як навчитися плавати, або водити автомобіль. Що тут складного: «Стрибай у воду і пливи», або «Крути кермо і тисни на газ». Плавання корисно для здоров'я, а навичка водіння економить час. Деякі й за такою методі можуть навчитися плавати або водити. Іншим потрібно більш докладне й покрокове керівництво. 
Тому, давайте розберемо техніку відкладання докладно і крок за кроком. Тут я вже припускаю, що ви вірите в те, що відкладати на інвестиції дуже корисно, а так само хоча б у загальних рисах знаєте прийоми економії грошей. 
Разом, якщо перейти до справи, як же навчитися відкладати гроші для інвестицій, щоб у подальшому вони приносили вам пасивний дохід і давали впевненість і спокій у житті: 

Правило № 1 
Якщо ви не знаєте конкретно, куди точно ви вкладете свої гроші для інвестицій, то ви їх однозначно витратите. Якщо ви точно знаєте, куди хочете вкласти гроші, то ймовірність успішного накопичення збільшується в кілька разів. 
Просто збирати «ні про що» досить складно для людини. Потрібне розуміння. Припустимо, у вас розуміння «Я хочу вкласти в акції». Назбирав, наприклад, чоловік 30 тис. Приходить до брокера, а він йому каже: «У нас мінімальна сума 50 тис. руб., І для початку отримаєте ІНН», гарантія 90%, що людина накопичені гроші розтратить. 
Якщо ж людина попередньо дізнався, скільки мінімально потрібно грошей, психологічно готовий до того, що потрібно отримувати ІПН, читати договори і т.д., то, швидше за все, він зуміє відкласти необхідну суму грошей і придбати свої перші інвестиції. 
Тому, правило № 1 - більше дізнавайтеся про потенційних об'єктів інвестування або купівлі, (акції, свою справу, нерухомість тощо) визначайтеся з тим, що вам по силам і до душі, і тільки після цього починайте відкладати гроші. Інакше я б на вас грошей не поставив. 

Правило № 2 
Робіть посильні кроки. Занадто широко крокуючи можна порвати штани. 
Поясню на прикладі, якщо ви всі свої гроші витрачаєте на одяг і походи в кафе і поїздки в гості, і навіть не можете накопичити собі на меблі або ремонт, то навряд чи ви зможете відразу відкладати на інвестиції. Припустимо, ви не можете відкладати кілька місяців на велику покупку, яку відразу можна використовувати. Чи зможете ви відкладати на інвестиції, віддачу від яких відчується через кілька років? Я не вірю. Ви, я думаю, теж. 
Спробуйте відчути радість відкладання. Відкладайте кілька місяців собі на велику покупку. Радійте цю купівлю. Купіть собі ноутбук, поїдьте у відпустку, оплатіть навчання. Можливо, вам сподобатися збирати, і далі ви зможете накопичити і на інвестиції. 

Правило № 3. 
Відкладайте більше. 
Як не читаю книгу іноземного автора, так бачу найдурніший і неробочий рада з яких я бачив. Це порада відкладати 10% від свого доходу. І кажуть: «Ця сума невелика, майже не відчуєте зниження доходів в бюджеті». Так-то воно так, залишаючи 90% від доходів, можна жити без особливої напруги. Тільки тут не говорять про те, що і просування практично не видно. А видимість просування для людини набагато важливіше, ніж невелика величина відкладання грошей. 
Підрахуйте, скільки це - 10% і прикиньте суму, яка буде через рік-два відкладання? Ця сума нікого не надихає, чи йде мова про покупку хорошого автомобіля або інвестування. Припустимо, людина починає відкладати 10% від доходу. Йде місяць, два, півроку - і, практично, не видно просування до результату. Що відбувається? Відповідь очевидна, людина кине відкладати гроші. 
Відкладати 10% від доходу - це самий неробочий рада зі списку найбільш неробочих рад. 
Тоді що ж робити? Потрібно відкладати набагато більше. Скільки? Я вам скажу, щоб прогрес було видно, то 30-50%. А ще краще 70%. Відразу чую заперечення: «Я не можу і 10% відкладати, а ви кажете - 50%». 
У цьому і вся суть, простіше один раз відкласти 70% від доходу, ніж 7 місяців відкладати по 10%. Якщо доходів дійсно не вистачає, то знайдіть підробіток, підвищіть рівень професіоналізму, поміняйте роботу - загалом, під лежачий камінь вода не тече. 
Всі відомі мені великі придбання мої і всіх моїх знайомих, будь то автомобіль, квартира, або новий диван для пенсіонера, відбувалися у форсованому режимі. Ще раз повторю, що рік-два напружитися і зробити велике придбання або інвестувати гроші простіше для психіки, ніж по 10 відсотків відкладати 10 років. Я скажу навіть більше, стратегія відкладання «помаленьку» взагалі неробоча. Забудьте про неї. 

Правило № 4 
Зробіть так, щоб накопичення робилися самі собою, а витрати грошей з працею. 
Людина часто переоцінює силу своєї волі, і недооцінює вплив на нього оточення. 
Невеликий приклад, не зовсім в тему. Є людина, яка курить по пачці сигарет на день. (20 шт.) Кинути палити він не може, не дивлячись на розуміння шкідливості цієї звички. Ця людина приїжджає в санаторій, де його поселяють на 4 поверх. (Приклад взятий з реального життя). Палити в санаторії дозволяють тільки на вулиці, і щоб покурити, доводиться спускатися з 4 поверху. Наступне питання на засипку, скільки людина буде палити в день сигарет? Вдумайтеся уважно над відповіддю. - Він став палити 3-4 сигарети в день, і не відчував особливого дискомфорту при цьому. Це ж у 6-7 разів менше. Виходить, що досить змінювати зовнішні умови, і результати змінюватися майже за помахом чарівної палички. - Не ми керуємо собою, а зовнішні обставини керують нами. Але ми можемо міняти ці зовнішні обставини! Коли я усвідомив всю силу цього принципу, моє життя стало набагато легше і ефективніше. 
Тоді давайте і ми вибудуємо свою систему, щоб відкладати гроші було легко, а розтрачувати важко. Вибудовування навіть простої системи - це обсяг для цілої статті або навіть книги, але давайте коротко на прикладі відкладання грошей. 
Припустимо, якщо у вас є звичка отримавши гроші носити їх все з собою в гаманці, то ви витратите грошей більше, ніж якщо вони залишаються у вас вдома, а ви берете з собою скільки потрібно. При цьому неважливо, хороший ви людина чи поганий, хочете ви відкладати чи ні. Це просто закон природи. Відповідно, привчили не носити без потреби з собою всі гроші, ви свідомо будете менше витрачати даремно. 
Те ж саме можна сказати і про банківську картці, це те ж саме, що постійно носити з собою всю зарплату. Не один раз я вже чув від знайомих, що як стали переводити гроші на картку, так грошей стало не вистачати. Я вже не кажу про кредитну картку, де ви постійно носите з собою всі гроші, та ще й не помічаючи можете взяти чужі гроші в кредит, практично без зусиль. Кредитна картка - це взагалі диявол спокусник у фінансових справах. Для особистих фінансів звичка користуватися кредитною карткою те ж саме, що для здоров'я звичка багато пити і курити. 
Тому випливає очевидний висновок, від кредитної картки потрібно бігти швидше, ніж від чуми. Зарплатну картку (якщо вона є) то ж краще викинути, і користуватися лише звичайним банківським рахунком. 
Наступний крок, це гроші вдома лежать не в одній купі, а розкладені по купках. Одна купка для покупки їжі, інша для комунальних витрат і т.д. Якщо у вас лише одна пачка грошей, то ви свідомо більше витратите, ніж якщо у вас все розкладено. На цю тема є прекрасна стаття Як вести сімейний бюджет, або сила конвертиків. 
Давайте придумаємо ще крок, як можна полегшити відкладання грошей. А що якщо частина заробітної плати ви не будете отримувати на руки, а відразу з роботи вона буде переводитися на банківський рахунок, де ви відкладаєте гроші. 
А що якщо банківський договір віддати іншій людині? А що якщо відкрити рахунок у банку, до якого далеко добиратися? А що якщо виробити звичку одразу при одержанні грошей відкладати гроші. А що якщо ... Ви можете придумати для себе кілька правил. Принцип тут той самий, максимально утруднити розтрату грошей і максимально полегшити відкладання грошей. (Не за допомогою сили волі) Можете подумати на дозвіллі, як цей і подібні принципи реалізуються в свині-скарбнички, в гіпермаркеті і т.д. Потім виберіть декілька принципів для себе і реалізуйте їх. 


Правило № 5. Тренуйтеся в економії грошей. 
Уміння економити, як і будь-який навик вимагає освоєння, та деяких зусиль для його підтримки. Деяких цьому навчили в дитинстві, а деяким ще доведеться вчитися цьому. 
Я пропоную вам виділити приблизно 2 місяці на освоєння досвіду економії, і ще приблизно раз на 3 місяці виділяти по тижню для його підтримки. 
Іноді читаю про економію про те, що потрібно економити на великих покупок, наприклад, купувати автомобіль дешевше, довше на ньому їздити і т.д. У принципі я згоден, але для тренування великі покупки не підходять. Вони бувають раз на кілька місяців або років, а нам потрібні щоденні вправи. 
Для тренування економії набагато більше підходять щоденні витрати. Які вправи використовував я і пропоную вам. 
1. Знайдіть і виберіть для себе одну цитату про користь економії. Щодня перечитуйте цю цитату, міркуйте над нею хвилин по 5-10. Наприклад, мені сподобалася цитата «Не економність - доказ повної ділової непридатності, наївності й дурості. Людину, яка не довів, що він вміє поводитися з грошима, не можна сприймати всерйоз ». Це однак моя цитата. Виберіть собі ту, яка вам більше подобається. 
2. Складіть собі план економії, і щодня його перечитуйте, доповнюйте, аналізуючи щоденні витрати. Дії в плані повинні бути гранично прості і конкретні. Наприклад «- Рідше купувати ДВД диски, не частіше 1 разу на 2 тижні, перестати ходити в кафе на обід, і т.д.» Таких пунктів через деякий час має набратися з десяток або більше. Не намагайтеся в плані все написати за 1 день. Пункти плану повинні йти від аналізу щоденних витрат і думок з цього приводу. Не намагайтеся виконувати план відразу, просто перечитуйте його - це свого роду самонавіювання. Поступово, якщо ви щодня аналізуєте витрати і перечитуєте план, дії по економії як би «самі» почнуть відбуватися. 
3. Візьміть яку-небудь свою щоденну витрату і помножте на 365 днів у році, і скажімо ще на 10 років. Тоді ви зрозумієте справжню вартість ваших щоденних звичок. Саме після виконання цієї вправи 15 років тому я почав відкладати гроші. У мене не було житла, і я постійно нив, яке воно дороге. Однак у мене була щоденна звичка після роботи з'їдати хот-дог, і випивати пляшку лимонаду. Коли я кілька разів перерахував, в скільки ця звичка, зовсім не необхідна для життя і шкідлива для здоров'я, обходиться мені за 10 років, то я був дещо здивований. Це близько 150 тис.руб. за 10 років. А в мене ще були звички, і не одна. Та крім щоденних були ще щотижневі та щомісячні звички. Через пару місяців таких розрахунків я перестав нити і став відкладати гроші. А через 2,5 року купив собі недорогу кімнату. Це не разова вправу. Для досягнення ефекту його потрібно робити щодня. 

Разом 3 щоденних вправи. 

Правило 6. Не зациклюйтеся на економії. Пам'ятайте, що економія дуже важливий навик поводження з грошима, але в той же час тільки один з декількох основних навичок. 
Нагадаю вам, що в самому загальному вигляді є три навички щодо управління грошима. Перший навик полягає в тому, щоб вміти заробляти гроші. 
Другий навик в тому, щоб накопичувати гроші, тобто в тому, щоб витрата був завжди менше доходу. 
Третій навик полягає в тому, щоб зберегти отримані гроші, а по можливості примножити, що зазвичай називають інвестуванням. 
Величезна перевага досвіду економії в тому, що їм може опанувати будь-яка людина, будь-якої професії, віку і можливостей. Маса прикладів переді мною, коли бабусі, що живуть на одну пенсію, допомагають своїм дітям, чий дохід вище її пенсії в 3-10 разів. Якщо опанувати одним навиком, то це вже добре. Можна присвятити розвитку економії кілька місяців або навіть рік. Проте бажано у мінімальній мірі оволодіти всіма трьома навичками. 

Правило 7. Розділяйте поняття економія про накопичення грошей. 
У цій статті я пишу про техніку накопичення грошей, і намагаюся рідше вживати слово економія. У принципі це одне і те ж, тільки останнім часом, в слово «економія» стали вкладати зовсім інший сенс. 
Наведу кілька прикладів. 
Анекдот: Приходить дружина додому і каже чоловікові: «Любий, я сьогодні заощадила у наш бюджет 3 тисячі рублів. Чоловік запитує Це як. Я сьогодні проїхала на червоне світло кілька разів, а мене ні разу не оштрафували. А на зекономлені гроші я купила собі спідницю. 
Ну, ще один приклад. Я досить часто бачу, як сім'ї «економлять» тим, що їздять у віддалені гіпермаркети, де купують продукти на 10-15% дешевше, ніж в сусідніх магазинах. Припустимо сім'я виділять на покупку продуктів, госп. товарів і т.д. 10 тис.руб., Тоді економії повинна бути 1-1,5 тис.руб. Відповідно, після того, як сім'я стала купувати продукти у більш дешевому магазині, кожен місяць на банківський рахунок стало надходити додатково 1-1,5 тис.руб. 
Звичайно, ви розумієте, що такого в 80% випадків не відбувається. Тоді де економія? Гроші просто перерозподіляються на інші предмети споживання. У прикладі з гіпермаркетом, просто купуються ще інші продукти, як правило, більш дорогі, а частина витрачається в кафе, на транспорт і т.д. У більшості випадків при такій «економії» витрачається навіть більше грошей, ніж при покупці в найближчому магазині, вже не кажучи про час. 
Тому, коли кажуть «я заощадив» завжди ставте собі запитання, а де гроші-то зекономлені, покажіть? 

Ну от, коротко я й розповів про те, як же економити. У поєднанні з знанням методів економії і розумінням її корисності, ви легко навчитеся цьому навику за кілька місяців.

Рашид Кирранов