Як збільшити свій дохід. Горизонтальна кар'єра.

Як я вже писав, горизонтальна кар'єра - це один із самих класичних способів збільшення доходу.

Тобто, якщо простою мовою, то це збільшення своєї кваліфікації та вміння працювати краще і якісніше, ніж інші професіонали в цій же області. Процес професійного зростання може бути теоретично нескінченний. 

І загалом, на цю тему написано досить багато літератури, змагатися з якою мені складно, та я й не буду. Однак у цих посібниках передбачається, що з підвищенням професіоналізму практично автоматично збільшується і ваш дохід. 
А це як показує практика? Практика показує, що це не зовсім так. Збільшення кваліфікації - це лише одне із складової заробляння грошей і збільшення доходу від горизонтальної кар'єри, але є й інші складові. 
Невеликий приклад, який я вже наводив в одній зі статей на нашому сайті "Сонячні Руки" sun-hands.ru, але тим не менш. Свого часу я працював на роботі, де продуктивність і якість роботи можна було досить точно виміряти. Кількість роботи вимірювалося у кількості проектів, а якість роботи в основному в кількості повернень на доопрацювання і порушенні термінів. 
Так от, використовуючи методики збільшення особистої ефективності, я через рік став видавати більше проектів, ніж на початку роботи в три рази, кількість повернень на доопрацювання знизилося, мало не до нуля, і порушення строків так само знизилося раз в 5. 
Як ви думаєте, наскільки збільшилася моя заробітна плата? Я думаю, якщо ви найманий працівник в компанії середнього або великого розміру, то відповідь ви знаєте. 
Заробітна плата не збільшилась не на рубль. Правда, мій керівник при підведенні підсумків поплескав мене по плечу і сказав: "Ти став добре працювати". У той момент така підтримка була для мене за значущістю не менше, ніж дохід від роботи, але тим не менш, поплескування по плечу - це поплескування по плечу, а підвищення доходу - це підвищення доходу. 

Разом, давайте виведемо правило. Кваліфікація - це тільки одна з складових доходу, і часто не найважливіша. 

Тут відразу невеликий відступ від теми. Тільки не подумайте, що я закликаю вас не підвищувати професійну кваліфікацію. Професіонал своєї справи - це і внутрішнє задоволення, це і повагу колег і ще багато чого іншого. Але я кажу про видаляння доходу з горизонтального росту. 

Тоді ж від чого залежить дохід? Дохід залежить від оцінки вашої кваліфікації роботодавцем, клієнтами і т.д. Як правило, тільки роботодавцем. А ця оцінка відбувається на підставі реальної кваліфікації мало не в передостанню чергу. 

Разом давайте почнемо розбивати на частини, від чого залежить оцінка кваліфікації. 
Перше - це підтвердження вашої кваліфікації папірцем. 
Вам здається це очевидним? Однак 50-60% людей не дотримується цього правила в тому чи іншому вигляді. Вони думають, що якщо вони професіонали, то ніякі папірці їм не потрібні. А це дуже і дуже глибока помилка. 
А правило для підвищення доходу полягає в тому, щоб не тільки підвищувати свою професійну кваліфікацію, але й докладати зусилля, іноді мізерні, а іноді й значні, для підтвердження вашої кваліфікації відповідним папірцем. Інакше ви, швидше за все ніякого збільшення доходу не отримаєте. 

Примітивний приклад. Наприклад, ваш знайомий інструктор автошколи навчив вас чудово водити автомобіль і ви зараз керуєте його краще, ніж Шумахер. (Багаторазовий чемпіон світу з автогонок) Тепер ви вирішили отримати з цього досвіду гроші, наприклад, влаштувавшись водієм, або інструктором автошколи і т.д. 
Чи зможете ви це зробити? Звичайно, немає. Вам, незважаючи на ваші чудові навички водіння і знання правил дорожнього руху, необхідно отримати водійські права. Звичайно, ви їх отримаєте без проблем, але тим не менше звертаю вашу увагу на цей момент. Саме права дають вам можливість заробляти, а не ваш навик. 

І таких «прав», які потрібно отримати або закріпити в житті, дуже багато. Іноді вони очевидні, як у наведеному вище прикладі з автомобілем, а іноді - не дуже. Іноді їх просто отримати, а іноді - потрібно попрацювати. 
Тим не менш, якщо ви хочете збільшити свій дохід від горизонтальної кар'єри, вам потрібно докладати зусиль до виконання формальних вимог. 

Щоб було трохи зрозуміліше наведу кілька таких вимог: 
- Вища освіта, досить часто неможливо отримати якусь роботу без вищої або спеціальної вищої освіти. За прикладами далеко ходити не потрібно. Це суддя, лікар, юрист. Спробуйте самостійно знайти ще з десяток прикладів. Відповідно, досвідчений фельдшер може знати набагато більше молодого лікаря, але ніколи не зможе зайняти певні посади, якщо у нього немає відповідної освіти. 
- Стаж роботи за фахом, (відповідно, потрібна запис у трудовій книжці) 
- Різні розряди і категорії. Можна бути прекрасним токарем, але для одержання більш високої заробітної плати потрібно саме здати іспити на отримання розряду. 
- Допуски до певних видів робіт, (наприклад роботі з електрикою вище 1000 вольт) 
- Складання іспитів на певну посаду, наприклад, той же суддя, адвокат, кадастровий інженер і т.д. 
- Отримання патенту на свої винаходи і т.п., 
- Різні права на певні роботи, 
- Захист кандидатських дисертацій, докторських дисертацій. Ось де втрачається мало не половина вчених. Ідея у них є, але зробити з цієї ідеї кандидатську дисертацію вони не в змозі. 
- Недекларований, як обов'язкове, але на практиці обов'язкове додаткова освіта, наприклад, як військова академія для тих, хто хоче розвиватися по службових сходах вище підполковника і т.д. (Можу помилитися, тому що давно не спілкувався з військовими) 
- Перемога на певних конкурсах професійної майстерності, олімпіадах і т.д. Згадайте, що навіть Генрі Форду, який вважав, що гонки на автомобілях приносять шкоду автомобільної галузі, доводилося брати участь у перегонах на автомобілях. 

Якщо ви будете думати "ну, ці формальності не для мене, це все дурниці, головне знання і професіоналізм, рано чи пізно все розберуться", то якщо вам 18-25 років-така позиція ще нормальна. Але якщо вам більше, а ви до цих пір так думаєте і доводите це іншим, то швидше за все у вас проблеми з підвищенням заробітної плати. 

Тепер трохи про деякі помилки в горизонтальному зростанні: 
Помилка перша. Освіта та дипломи виходять не виходячи з потреби професії. 
Здавалося б очевидно, але тим не менше відсотків 20 людей допускають цю помилку в тому чи іншому вигляді. 
Наприклад, людина починає свою кар'єру в якості електрика. Протягом 5-6 років він набирається досвіду і стає гарним, міцним професіоналом своєї справи. Крім професіоналізму з'являються і ознаки цього зростання, тобто підвищення по розрядній сітці зі збільшенням доходу. 
У цієї людини з'являється бажання здобути вищу освіту. Здавалося б, очевидне рішення, потрібно здобувати вищу освіту за спеціальністю енергетик або щось подібне. У цьому ж підприємстві можна влаштуватися на роботу енергетиком. Але людина вирішує, що йому більше подобається працювати інженером-конструктором. Після цього він з великими зусиллями закінчує інститут за спеціальністю інженер-конструктор (механік). 
Тільки виявляється, що нікому не потрібен інженер-механік без досвіду роботи, а енергетиком б його із задоволенням взяли. І він залишається працювати на своїй колишній роботі. Виходить, що роки зусиль, з точки зору отримання доходу з професійного зростання, нічого не принесли. 
Це не такий вже рідкісний приклад з життя. Досить часто люди отримують навчання виходячи з надто стандартних уявлень про те, що потрібно для професійного зростання. 
Перукарі вивчають англійську мову, викладачі англійської вивчають бухгалтерський облік, а бухгалтери вивчають психологію. Все це дуже і дуже здорово, якщо ви це вивчаєте просто для себе. Однак, якщо мова йде про професійний ріст, то тоді трата часу на те, що не відповідає потребам цього зростання, швидше за все не принесе очікуваного збільшення доходу. 
Тому, проходите навчання самостійно, на курсах, у вищих навчальних закладах там, де це потрібно для вашої професії. Подумайте над тим, яке навчання вам необхідно пройти, який папірець отримати для наступного кроку в вашому кар'єрному зростанні, і сконцентруйте зусилля лише на цьому. 

Друга помилка. Професійне зростання легко відбувається в профільних організаціях, і важко йде в непрофільних організаціях. 
Про що я кажу? Що таке робота в профільній організації? 
Це робота бухгалтера в аудиторській фірмі, це робота юриста в юридичній фірмі, це робота будівельника в будівельній фірмі і т.д. 
У цих організаціях працюють багато колег, швидко напрацьовується досвід, так як є в кого повчитися. Крім того, саме в профільні організації надходять найскладніші випадки, тут впроваджуються й апробуються всі нововведення. 
Під частково профільними організаціями я маю на увазі ті види організацій, де є великі профільні відділи. Тобто, наприклад, велика бухгалтерія, юридичний відділ і т.д. 
У непрофільних невеликих організаціях професійний досвід, як правило, напрацьовується значно повільніше. Наприклад, бухгалтер в маленькій торговельній фірмі працює один, складні випадки тут виникають рідко і, як правило, за їх дозволом звертаються до інших людей, нововведення в них апробуються повільно, якщо взагалі до них доходять. 
Тому, якщо ви хочете швидкого професійного росту, то працюйте в профільних організаціях. 
У таких організаціях, як правило, набагато простіше отримати і необхідні для закріплення професійного зростання папірці. Наприклад, захистити кандидатську дисертацію, ліцензію і т.д. Тільки знову звертаю вашу увагу - всі папірці, які ви отримуєте, повинні прямо або в перспективі впливати на ваш дохід. У деяких областях, наприклад без тієї ж кандидатської дисертації, (а краще докторської) неможливо пробитися нагору і добре заробляти. А в інших професійних сферах кандидатська дисертація нікому не цікава. 

Третя помилка. Для багатьох, напевно, очевидне правило, але тим не менш. Значний професійний зростання можливе тільки в самих великих спеціалізованих центрах. 
Професійне зростання, якщо не брати перші пару щабель, це все більша і більша спеціалізація. 
Наприклад, не буває просто юриста суперкласу. Якщо ми говоримо про юриста з кваліфікацією Російського рівня, то це завжди спеціалізований юрист. Або це адвокат у кримінальних справах, або юрист з податкових спорів, або з сімейних і т.д. 
А для спеціалізації, як ще помітив Адам Сміт, потрібен ринок. У маленькому селі не знайдеться роботи навіть для одного юриста, який вміє все. У районному центрі можуть жити кілька юристів, які майстри на всі руки. (Тобто працюють у кримінальних, цивільних справах), у середньому містечку можуть жити вже кілька десятків юристів, частина яких спеціалізується на оформленні нерухомості, частина - на кримінальних, частина-на цивільних справах. 
І тільки в дуже великих містах можуть працювати юристи спеціалізуються, наприклад, на податку на прибуток. Ось їх то кваліфікацію і можна назвати кваліфікацію в масштабах Росії. 
Відповідно, якщо ви хочете стати суперпрофесіоналам, то вам пряма дорога в самі великі спеціалізовані центри. Як правило, вони знаходяться в найбільших містах, але можуть і утворюватися свого роду «Силіконові долини», Академмістечка і т.д. 

Четверта помилка. Досить часто люди у своїх думках ускладнюють можливість отримання необхідних папірців. 
Отримання диплому про вищу освіту або захист дисертації, здача іспитів на право заняття певною посадою, патентування і т.д. здається багатьом людям дуже складним, тривалим і виснажливим. 
Як правило, це більше страхи, ніж реальні складності. Самі звичайні люди, не блискучі особливим інтелектом, пам'яттю і працездатністю, тисячами виконують їх при тих же умовах, в яких знаходитесь ви. 
Наприклад, отримання вищої освіти в даний момент перетворилося в чому в певний бізнес, де цінують своїх клієнтів (тобто студентів) і не виганяють їх, навіть якщо ті не дуже справляються з навчанням, адже це втрата величезних грошей. Виконання контрольних, курсових і диплома - це так само бізнес. За мізерну плату ви можете замовити їх, позбавивши себе від купи роботи, іноді абсолютно непотрібною. Я ж не пропоную вам закінчити мехмат МДУ, або щось подібне. 
Так само з дисертацією, патентами і т.д. Або дуже не складно самому розібратися, чи можна купити частково або повністю абсолютно недорого. 
Я не закликаю вас не вчитися. Вчіться, якщо є сили і можливості. Але іноді це не дуже просто, особливо, якщо ви вже дорослий і працюєте. Шкільні знання забуті, є сім'я, діти, робота і т.д. А 70% викладаються знань нікому не потрібні, але от диплом потрібен. 

П'ята помилка. Є вимоги очевидні, а є не дуже очевидні формальні вимоги. Дізнавайтеся про тих і інших і відповідно враховуйте їх у своїх стратегіях. 

Досить часто недотримання людиною неформальних вимог ставить хрест на його кар'єрі, а він про це навіть не підозрює. Дізнавайтеся про них докладніше. Це може бути підлога (жінка, чоловік), відсутність стягнень, якась показність (костюм, поведінка не як у клоуна). Іноді основна складність - це не стільки дотримання цих вимог, скільки те, що про них ніхто не розповідає. Дізнавайтеся, виконуйте. 

Шоста помилка. Дуже складно зростати на перших щаблях, навіть якщо мізки у вас, як у Ейнштейна. Іноді це навіть неможливо. Тому, намагайтеся на початкових щаблях не затримуватися. Якщо ви різноробочий, то це не дуже гарний початок. Куди рости? Можна стати з різноробочого бригадиром, але це вже не горизонтальний зростання, а вертикальний. 

Ось, власне, основні поради по горизонтальному зростанню та витяги з нього додаткового доходу. Далі буде.


Рашид Кирранов