У що вкласти гроші, поки Україна виходить з кризи

Якщо узагальнити наслідки попередніх двох криз, які пережила Україна за свої 19 років, то історія економічних злетів і падінь вчить наступного. По-перше, в довгостроковій перспективі ціни тільки зростуть. Криза вносить свої корективи, обвалюючи вартість різних активів, чи то нерухомість або цінні папери, але подальше подорожчання неминуче. По-друге, після кожної струсу ціни перевищують докризовий рівень.

 Як виглядають ці аксіоми на практиці? Якщо говорити про нерухомість, то середньорічне зростання цін на квадратний метр столичного житла за останні 14 років складає $ 73,5. За цією «середньостатистичної» оцінці, наприклад, через п'ять років квадрат в Києві повинен був би коштувати $ 1,7 тис. Такий висновок справедливий лише за умови відсутності криз і спекулятивної скупки житла. У реальності ціна буде значно вище. Як показує історія криз, через певний час, залежно від глибини спаду, вартість нерухомості повертається на докризовий рівень. Потім ціни знову вражають уяву, встановлюючи нові історичні максимуми, і в самий невідповідний момент, коли багатьом до мільйона не вистачало пару-трійку доларів, відбувається черговий обвал. Після нетривалого відновлення історія повторюється. 

Скептики скажуть, що зростання цін на нерухомість в Україні - невдалий приклад, оскільки житло було дуже переоцінено. Добре. Візьмемо щось нейтральне, знаходиться поза нашим впливом, наприклад, золото. Ціновий пік був досягнутий на початку 2008 року, коли тройська унція перевищила позначку $ 1 тис. Будемо вважати, що дорогоцінний метал теж був переоцінений. Після того як криза стала розходитися по світу і всі кинулися скуповувати долар, ціна впала на 30% - до $ 700. Поліпшення економічної ситуації в розвинених країнах штовхнуло ціни вгору, і зараз золото встановило новий рекорд $ 1050-1060 за унцію. А в якомусь 2004 році за нього давали всього-то $ 400. На початку 2009-го жовтий метал теж коштував недорого - $ 700. І той, хто вчасно купив золото, на даний момент заробив 50% від стартової суми. 
Ми звели воєдино прогнози міжнародних фінансових організацій на 2010-2012 роки, щоб зрозуміти: коли і в що має сенс вкладати гроші. Відразу відзначимо, що міжнародні експерти досить скептично ставляться до України, але на відміну від українських колег вони не впадають у паніку. Тому їхні консервативні оцінки можна розглядати як песимістичний сценарій розвитку країни. Слід мати на увазі, що дуже часто вони потрапляють в точку, коли справи зовсім кепські, і явно недооцінюють потенціал українських активів, коли ситуація поліпшується. 

 2010 

 Економічне зростання -1% - + 3% 

Не рік, а суцільні протиріччя. З одного боку, розпочнеться довгоочікуваний економічне зростання, а з іншого - при падінні на 14% у 2009-му важко не вирости в 2010-му. На диво, найоптимістичніші сценарії у МВФ, ЄБРР і банку JP Morgan. Песимістичніші всіх експертів банківська група SEB, яка очікує падіння ще на 1%. Правда, її аналітики не розраховували на такий істотний спад у 2009-му, як, наприклад, МВФ. У будь-якому випадку, плюс 3% або мінус 1% говорять лише про одне: наступний рік не буде істотно відрізнятися від 2009-го. Так що радіти за великим рахунком особливо нічому. 


Валюта 7,4-9,75 UAH / USD 

 Вартість гривні до долара - головна загадка наступного року. Зарубіжні експерти не змогли прийти до єдиної думки. Одні вважають, що гривня просяде на 10%, інші, навпаки, - стільки ж відіграє в американського грошового знаку. 
Найімовірніше, чергову девальвацію на 10-15% слід розглядати як самий песимістичний сценарій розвитку подій. Причому його реалізація можлива виключно з вини самої України. Ніяких зовнішніх чинників для падіння курсу не існує. Швидше навпаки. У всьому світі долар лише втрачає свої позиції. 
МВФ вважає, що середньорічний курс гривні в 2010 році складе 8,79 UAH / USD, хоча офіційно цю цифру не називає. До речі, російському рублю Фонд теж нічого доброго не пророкує. І за його ж розрахунками, валюта сусідів повинна просісти з 32,7 RUB / USD у 2009-му до 34,6 RUB / USD у 2010-му. Але вже зараз за долар дають 29 рублів. А якщо ціна на нафту в наступному році перевищить $ 100 за барель, то російська валюта і зовсім повернеться до докризового рівня. А при сильному рублі не може бути слабкої гривні. 
Після кризи 1998-го обидві валюти дружно дешевшали по відношенню до долара три роки поспіль. І коли в 2004-м рубль став повертати втрачені позиції, його приклад наслідувала і гривня. 
Цікава деталь. У цьому році девальвація російської валюти нульова. Зрозуміло, були злети до 36 RUB / USD, але зараз, як і на початку року, курс становить 29 RUB / USD. Український грошовий знак теж тримається в рамках 8,2 UAH / USD. Тільки один нюанс - рубль подешевшав до долара в 2008 році на 20%, а гривня - на 65%. Навряд чи така диспропорція збережеться довго. 

Нерухомість 0-10% 

 Вартість житла безпосередньо залежить від поведінки долара. Якщо курс гривні падає - знижується і вартість квадрата, коли валюта стабільна або навіть зміцнюється - зворотний процес. 
Візьмемо за основу сценарій МВФ. Падіння курсу до 8,79 UAH / USD означає, що гривня втратить ще 8% своєї вартості. Відповідно, падіння цін на нерухомість не перевищить 10%. Але, швидше за все, житло залишиться на колишніх позиціях. 
Після кризи 1998-го квадратні метри дешевшали протягом двох років - у цілому житло на 44%. 
В Україні спад склав 50%. При цьому деякі банки в 
II півріччі 2010-го планують почати кредитувати іпотеку. Десять років тому кредити на житло ніхто не видавав. Отже, ціни або залишаться незмінними, або злегка підростуть. Стабілізація курсу в 2001-м спричинила за собою 10%-ве зростання цін на житло. 

Цінні папери 30-100% 

 Для будь-якого західного інвестора зростання ВВП, низька інфляція і слабка валюта - ідеальна суміш для розігріву фондового ринку. Після президентських виборів в Україні кинеться спекулятивний капітал скуповувати те, що подешевшало після кризи в надії на майбутнє зростання. На щастя, американська влада постаралися наситити світ дешевими доларами. А видимість політичної стабільності і недооціненість українських активів стануть додатковим стимулом для спекулятивної скупки. 
Неймовірний обвал фондового ринку в 1998 році викликав двократне зростання в 1999-му, а потім 30%-ний в 2000 році. 

Депозити 20-30% 

 Майже всі зарубіжні експерти прогнозують великі труднощі для банків в 2010 році. Проблемні кредити будуть з'їдати їх капітали, а низька довіра з боку населення не дозволить розраховувати на приплив дешевих ресурсів. У такій ситуації їм доведеться тримати ставки по депозитах на гранично високих значеннях. Прибутковість в 20-25% річних за гривневими вкладами реальна вже зараз. У наступному році вона може скласти й усі 30%. Тільки навряд чи такий високий відсоток запропонують стабільні банки. 
При очікуваної інфляції на рівні 10% вклади можуть стати альтернативою нерухомості. А ось валютні вклади втратять свою актуальність. З урахуванням 8% девальвації депозит у доларах принесе максимум 18%. А якщо гривня почне дорожчати, можна взагалі опинитися у збитках. 


2011 


Економічне зростання +4% 

 Швидше за все, вже ніхто не буде згадувати про кризу. І хоча Україна ще буде далека від показників 2008 року, зате максимально наблизиться до цифр 2007-го. За прогнозами МВФ, розмір ВВП у доларах складе $ 130 млрд, тоді як у 2007-му було $ 143 млрд. 
Економіка почне швидко надолужувати згаяне. Істотно збільшаться доходи на душу населення не тільки в гривневому, але і в доларовому еквіваленті. 

Валюта 6,9-9 UAH / USD 

 Грубо кажучи, якщо гривня впаде, то зовсім незначно - на 2,3%, а от якщо зміцниться, то відразу на 7%. Враховуючи, що зараз тільки за день курс здатний злетіти на 10%, можна вважати, що довгоочікувана стабільність на валютному ринку буде досягнута. 
Між іншим, через три роки після обвалу 1998-го гривня теж почала повертати втрачені позиції. У 2001-му національна валюта відіграла у долара 1,3%. 

Нерухомість 30% 

 Якщо не вдалося вкластися в нерухомість в 2010-му, тоді початок 2011-го - останній шанс купити житло за відносно невисокими цінами або земельну ділянку в межах 30 км від міської межі. У 2011-му почнеться новий сезон злету вартості квартир і земельних наділів. Причому це відбудеться навіть у тому випадку, якщо отримати кредит у банку, як раніше, буде складно. 
Як вже говорилося, стабільність на валютному ринку миттєво призводить до зростання вартості житла. Аналогічно розвивалися події у 2001 році. Житло за рік піднялося в ціні на 30%, незважаючи на відсутність іпотечних програм. А оскільки банкіри до середини 2011-го напевно вже вийдуть з коми, зростання цін може бути набагато більшим. 

Цінні папери 0% 

Після двох років неухильного зростання на фондовому ринку, швидше за все, запанує затишшя. Вартість цінних паперів досягне докризового рівня. А через рік фондовий ринок знову зросте. 

Депозити 15-20% 

Вкладники почнуть повертатися в банківські установи. Економічна стабільність і невисока інфляція в межах 9% дозволить отримати хоча і не високий, але стабільний дохід за гривневими депозитами. Клієнти, які віддають перевагу зберігати гроші у валюті, взагалі зникнуть як клас. Прибутковість валютних депозитів буде близькою до нульової позначки. 


2012 


Економічне зростання + 5% 

Якщо порівнювати з попередніми роками, країна буде знаходитися приблизно у II півріччі 2007-го. До речі, в цьому стані Україні пробуде і наступний рік. Тільки в 2014-му, за прогнозами МВФ, ми перевищимо показник ВВП 2008-го. Тим не менш 2012 рік стане одним з кращих. Стрімке економічне зростання знову викличе дефіцит робочої сили. І ця ситуація триватиме як мінімум наступні три роки. 

Валюта 9 UAH / USD 

Навіть песимісти вже не вірять у можливість девальвації гривні. Курс залишиться стабільним. І незважаючи на збільшення поставок імпортних товарів в Україну, через що після тривалого періоду платіжний баланс знову стане негативним, національна валюта залишиться непохитною. 

Нерухомість 50-100% 

Поголовне захоплення банками іпотечним кредитуванням через дешевизну ресурсів при 5,6%-вої інфляції і дефіцит квадратних метрів, що накопичився за 2009-2010 роки, знову підштовхне ринок житла. Будуть стрімко дорожчати не тільки квартири, але і заміська нерухомість. І цілком можливо, що темпи зростання цін будуть максимальними саме на житло в котеджних містечках та земельні ділянки. 
Вартість квадратних метрів і земельних соток досягне докризового рівня і, можливо, навіть перевищить їх. Тенденція до зростання цін збережеться й у 2013 - 2014 роках. 

Цінні папери 50-100% 

Вартість цінних паперів досягне нових історичних максимумів. Приватні особи почнуть активніше інвестувати заощадження у фондовий ринок за допомогою пайових інвестфондів, накопичувального страхування або недержавних пенсійних фондів. 

Депозіти10-12% 
Вклади нарешті почнуть виконувати своє основне призначення: зберігати кошти, а не примножувати. Багато заробити на депозитах вже не вдасться, навіть незважаючи на те що інфляція не перевищить 6%.


Николай ВОЛКОВ
Источник: http://kontrakty.ua - Личный Счет